Milostivé léto přineslo ve dnech 28. 10. 2021 až 28. 1. 2022 dlužníkům šanci zbavit se své exekuce pouze úhradou její jistiny a jednorázovým poplatkem exekutorovi. Dluh však musel být veřejnoprávní povahy anebo vůči soukromému věřiteli, který se do Milostivého léta dobrovolně zapojil. S dlužníky, kteří měli zájem na zbavení se exekucí, pracovaly v Klatovech pracovnice Sociální poradny Klára Bínová a Sandra Jandová. K řešení složité finanční situace klientů významně přispěl i dar Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Z něj obdržela Diecézní charita Plzeň 250 tisíc korun na úhradu jistin a jednorázových exekučních poplatků svým klientům, jež by sami na splacení jistiny a povinný poplatek exekutorovi nedosáhli. Část klientů však byla schopna tento základ splatit i sama nebo alespoň z poloviny.
Do Sociální poradny v Klatovech přišlo s žádostí o pomoc s využitím Milostivého léta celkem 11 osob. Vedle klientů poradny projevily zájem i některé klientky Domova sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni. Bohužel, ne každý, kdo se snažil o oddlužení, splňoval podmínky stanovené ve vypsaných pravidlech této mimořádné příležitosti zavedené v zákoně č. 286/2021 Sb. Potřebnou podporu tak bylo možné poskytnout 9 dlužníkům.
„Zpočátku nechtěli možnosti oddlužení při Milostivém létě uvěřit. Dlouho žili v dluhové pasti, neuměli si představit, že by oddlužení fungovalo tak snadno. Měli velkou radost, že jim někdo uhradí jistinu,“ vzpomíná Klára Bínová ze Sociální poradny Klatovy na reakce klientů, s nimiž na oddlužení pracovala. Zhruba polovinu z nich tvořily matky samoživitelky pečující o dítě. Zájem projevili ale také mladí jednotlivci nebo senioři a lidé v invalidním důchodu.
Díky Milostivému létu se podařilo klatovské Sociální poradně zcela oddlužit čtyři klientky, u dalších nebylo úplné oddlužení možné. Důvodem byl souběh několika dluhů, z nichž některé mají u soukromých věřitelů, kteří nejsou do Milostivého léta zapojeni.
Milostivé léto bylo krokem dobrým směrem, přesto neřeší všechny časté a velké problémy, s nimiž se lidé ve vícečetných exekucích musejí vypořádávat. Jeden z postřehů pracovnic poradny je, že u některých klientů byly dluhy (např. u dopravních podniků) přeprodány jiným i zahraničním společnostem, než u kterých byly na počátku, což stěžuje komunikaci a řešení v rámci Milostivého léta. Dalším častým problémem je špatná komunikace s exekutory. Nevhodné bylo i načasování Milostivého léta (probíhalo v období Vánoc, dovolených, svátků) a i délka trvání nebyla dostatečná k tomu, aby se informace dostaly ke všem klientům. Mnoho klientů má dluhy např. u mobilních operátorů nebo dodavatelů energií a dalších soukromých subjektů, kteří bohužel nebyli zapojeni do Milostivého léta. Velmi častý je i problém klientů zaplatit jistinu jednorázově, mnohým z nich by pomohla možnost splátkového kalendáře.
Příběh s dobrým koncem – paní S.
Paní S. se o Sociální poradně dozvěděla od spolubydlící na ubytovně. Při první návštěvě nevěděla, s čím vším jí můžeme být nápomocni. Ze začátku žádala vždy pouze potravinovou a materiální pomoc. Až po navázání důvěry se paní S. svěřila se svým silným životním příběhem.
Narodila se a vyrůstala na Slovensku. Díky mamince, která pracovala jako zdravotní sestra v ozdravovně pro vojáky, se paní S. seznámila s prvním manželem a odešla s ním do Čech. Bydleli v rodinném domě v severních Čechách. Po svatbě se jim narodil syn. Manžel pracoval jako dělník a občas se rád napil. Vyzvedával syna z družiny, ale jednoho dne s ním už domů nedojel. Zavinil nepozorností pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které devítiletý syn zemřel. Paní S. se v okamžiku zbořil celý svět. Skončila na psychiatrii pod silnými antidepresivy. Poté začala ve velké míře konzumovat alkohol, následně podstoupila protialkoholní léčení. S manželem se rozvedla a odešla za prací do Plzeňského kraje. Práce jí nevyšla a ocitla se bez přístřeší a financí. Rok žila na ulici. Přes terénní pracovnice se jí podařilo najít zaměstnání s ubytováním na Domažlicku. Pracovala v místním JZD. Zde poznala svého současného přítele, se kterým odešla na Klatovsko. Zpočátku bydleli na ubytovně a spojenými silami se jim podařilo našetřit na nájemní byt, kde bydlí doposud. Paní S. je nyní ve starobním důchodu a pořídila si kočičku, kterou má místo vnoučat, jak sama říká.
V době, kdy žila na ulici, jí vznikl dluh za jízdu „na černo“. Exekuci se snažila po malých částkách splácet, ale dluh se stále navyšoval o úrok z prodlení. Jak sama říká: „Byl to běh na dlouhou trať bez vidiny konce.“ Paní S. žila ve strachu, kdy se objeví exekutor s „nálepkami“. Naštěstí k tomu nikdy nedošlo, jejich společný kontakt probíhal telefonicky přes pracovnici exekutorského úřadu. V rámci Milostivého léta jsme s paní S. sepsali žádost o vyčíslení jistiny a správního poplatku. Paní S. by nezvládla z důchodu uhradit výši jistiny a poplatek v jedné splátce, proto jsme společně podali žádost o finanční pomoc z prostředků Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Ta jí byla schválena a jistina s poplatkem paní S. uhrazena. Díky institutu Milostivého léta se paní S. stala bezdlužnou a může si v klidu bez obav užívat zaslouženého důchodu.