Zahájení Tříkrálové sbírky 2019

zahájení TS 2019 

Tříkrálový koncert 2019

 plakát TS 2019-FINAL-VERZE

PF 2019

PF  2019    

Holky holkám opět splnily všechna přání

 

T I S K O V Á   Z P R Á V A

holky_holkám

 Plzeň, 14. prosince 2018

 Holky holkám opět splnily všechna přání

 Poukázka ke kadeřníkovi, plyšový krtek, auto na ovládání nebo cokoli na novorozence – taková byla letošní vánoční přání maminek a dětí z charitních domovů pro matky s dětmi v tísni. Tradiční dopisy Ježíškovi už potřetí napsaly na výzvu plzeňské ženské iniciativy Holky holkám a všechna přání se díky dárcům z řad veřejnosti podařilo splnit.

„Společně jsme splnili 103 přání z domovů z Plzně, z Klatov a z Havlovic u Domažlic. Sešly se nám jak drobnosti, jako je kosmetika nebo pantofle, tak i dražší dárky, jako jsou koloběžky nebo sodastreamy,“ říká hlavní organizátorka akce Markéta Čekanová.

Dárky si dárci mohli zarezervovat prostřednictvím facebooku a hned první den byla rozebrána třetina. Kromě toho sbírka přinesla letos i několik velmi silných momentů.

„Největším překvapením, nebo skoro šokem, pro nás byl starší pán, který si vybral přání jedenáctileté holčičky. Ta chtěla nějaké oblečení. Byl by jí to rád splnil, ale nakupovat si sám netroufl. A tak nám pro ni přinesl pět tisíc korun,“ vypráví Alena Kozáková, ředitelka Nadace 700 let města Plzně, v jejíž kanceláři se dárky, včetně tohoto, scházely.

Prostřednictvím facebooku se na organizátorky zase obrátila Jana Truhlářová z Plzně s tím, že má oblečení po dceři, které by ráda darovala některé mamince. „Použité věci do vánoční sbírky nezařazujeme, a tak jsme se obrátily na domovy, zda u nich není nějaká maminka, která by takové oblečení potřebovala. Ozvali se nám z Klatov, a tak jsme předali paní Truhlářové kontakt,“ vypráví Markéta Čekanová začátek skutečně vánočního příběhu. Jana Truhlářová domov kontaktovala a zjistila, že jde o babičku se sedmi a pětiletou vnučkou. Sbalila vyřazené oblečení, přidala pár drobností pro babičku a mikulášskou nadílku pro holčičky, dcera přidala hračky a hry, s nimiž už si nehraje a vyrazily autobusem do Klatov.

„V Klatovech nás čekalo parádní setkání s paní, která se sama stará o vnučky, na něž se rodiče vykašlali, návštěva cukrárny, kde byly holčičky prvně v životě, rozzářené oči, když jsme vytahovaly dárky, moje hrdost na dceru, kterou si obě děvčátka okamžitě zamilovala... A můj dobrý pocit, že jsem udělala aspoň chvíli hezčí den člověku, který si to fakt zaslouží,“ popsala Jana Truhlářová na facebooku.

Dárky pro maminky a děti z domovů sv. Zdislavy se budou dnes balit a opatřovat jmenovkami, které letos vyrobili žáci ZUŠ Jagellonská a ZUŠ Terezie Brzkové v Plzni a poté budou rozvezeny do domovů.

Iniciativa Holky holkám funguje v Plzni od roku 2016. Tvoří ji známé spisovatelky, muzikantky, herečky, tiskové mluvčí, ředitelky významných institucí a další zajímavé ženské osobnosti. Kromě vánoční sbírky dárků pořádají Holky holkám ještě velikonoční bazárek dámských oděvů, jehož výtěžek je rovněž určen domovům sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni. Tři ročníky bazárku vydělaly bezmála 100 tisíc korun a ve vánočních sbírkách se podařilo splnit přání v celkové hodnotě kolem 200 tisíc.  

 

1 | HOLKY HOLKÁM, Markéta Čekanová, tel.: 724 317 539, e-mail: marlex@centrum.cz

Světový den chudých

Světový den chudých

V neděli 18. listopadu si připomeneme Světový den chudých, který vyhlásil papež František v roce 2016. První Světový den chudých se konal 19. listopadu 2017. Papež skrze novou tradici vybízí věřící k aktivní a konkrétní solidaritě s chudými. Protože chudoba je podle Františka srdcem evangelia.

Tříkrálová sbírka 2019

Podpořte Tříkrálovou sbírku 2019  

Potravinová sbírka 2018

Leták

Leták 

Pět mužů a čtyři ženy obdrželi letošní Cenu Charity Česká republika

Hana Mácová, Miroslav Čapek, Kateřina Litošová (sestra Dagmar) s diplomy. Foto Lubomír Kotek

Charita má mnoho tváří. Jsou to nejen tváře klientů, ale také osmi tisíc zaměstnanců. Patří mezi ně lidé různého vzdělání i schopností, které ovšem spojuje obětavost a zápal pro charitní dílo. Charita se snaží jejich přínos každoročně ocenit tím, že vybrané zástupce nominuje na Cenu Charity. Letos ji obdrželo devět zaměstnanců ze všech diecézí.

Slavíme 25 let

Slavíme 25 let

1. listopadu 1993 byla oficiálně založena Diecézní charita Plzeň. Biskup František Radkovský podepsal zřizovací dekret a Charita vstoupila nesmělými krůčky na scénu sociálních služeb. Od té doby se mnohé změnilo. 

Rozhovor Jiřího Lodra v rozhlase

Rozhovor Jiřího Lodra v rozhlase

Ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr byl hostem Českého rozhlasu Plzeň. Rozhovor si vyslechnětě zde: